Domek jednorodzinny z inteligentną instalacją

Dodano: 08 stycznia 2015 przez zejnowski

Inteligentne systemy zbierają coraz większą rzeszę zwolenników. Nic w tym dziwnego gdyż w domach w których znajdują się takie systemy komfort życia jest po prostu wyższy.

Inteligentny dom to taki w którym wszystkie instalacje zostały ze sobą zintegrowane. Oświetlenie, urządzenia audio-video, alarm, klimatyzacja, automatyczne nawadnianie ogrodu i wiele innych od teraz mogą być zarządzane i obsługiwane z jednego miejsca. Inteligentny dom zapewnia swoim mieszkańcom wygodę i bezpieczeństwo.

Oświetlenie

Komfort jaki dają inteligentne instalacje oświetleniem jest bardzo duży. Wyobraźmy sobie sytuację kiedy po powrocie do domu, tylko po wykryciu mieszkańca brama wjazdowa i garażowa się otwierają, zapala się oświetlenie na podjeździe oraz w samym garażu. Dodatkowo wchodząc do domu z zakupami czy dzieckiem na rękach system sprawia, że przy obecności właściciela w domu nie trzeba po omacku szukać włącznika światła. Dzięki odpowiedniej konfiguracji w ciągu dnia taka sytuacja np nie będzie miała miejsca. Funkcje takie są również przydatne kiedy np w nocy mieszkaniec będzie chciał udać się do kuchni czy łazienki, światło automatycznie zapali się w korytarzu oświetlając drogę. System potrafi również wykryć nieobecność domowników i zgasić światła i w ten sposób zaoszczędzić energię a także zasymulować podczas dłuższej nieobecności pobyt mieszkańców w domu i odstraszenie potencjalnego włamywacza. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Rolety

Kolejną zaletą tych systemów jest poprawa bezpieczeństwa domu. Można np. zarządzać każdą roleta, grupami rolet czy wszystkimi roletami z jednego miejsca w domu lub za pomocą aplikacji w telefonie. Inteligentne instalacje wcześniej zaprogramowane będą o odpowiednich porach opuszczały lub podnosiły rolety, np. wieczorem lub rankiem.

Klimatyzacja i ogrzewanie

Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją to kolejna przydatna zaleta systemów inteligentnych w domu. Wykorzystanie ich do automatycznego zwiększania lub obniżania temperatury w pokojach czy całym w domu w zależności od temperatury na zewnątrz wspaniale sprawdza się u tych, którzy lubią stała temperaturę w domu oszczędzając przy tym sporo energii a co za tym idzie zwiększenie oszczędności. W każdym pokoju również można sterować temperaturą w ten sposób aby w mniej uczęszczanych pokojach nie zużywać niepotrzebnie energii, natomiast w salonie czy kuchni gdzie przebywa się częściej temperatura będzie na odpowiednim poziomie.

Ogród

Jeżeli właścicielowi marzy się pięknie zielona trawa, kolorowe kwiaty czyli miejsce w którym chciałby odpoczywać to musi o to dbać. Do takich pracy należy m.in. stałe podlewanie ogrodu. Do tego celu można wykorzystać np. czujniki wilgotności, które poinformują system o jej niskim poziomie i automatycznie uruchomią zraszacze. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, pracę a nawet wodę. Szczególnie przydatna rzecz gdy np wyjeżdżamy na wakacje.

Bramyinteligentne instalacje szczecin

Sterowanie bramami wjazdowymi czy garażowymi jest teraz bardzo proste. Otworzą się gdy właściciel zbliży się do nich, lub nawet podjeżdżając samochodem i zamkną się gdy na posesji nikogo nie będzie.

Bezpieczeństwo

W inteligentnym domu połączone systemy oświetlenia, rolet, bram, klimatyzacji czy ogrodu pozwolą na oszczędności energii i czasu, które można przeznaczyć na odpoczynek czy zabawę z dziećmi. System w pełni wyręcza domowników z pewnych obowiązków, co umila chwile spędzone w domu. Gdy do całości dołączymy system alarmowy to życie stanie się dodatkowo bezpieczniejsze. Np. gdy intruz pojawi się na posesji inteligentne instalacje automatycznie np załączą oświetlenie na zewnątrz budynku wyłączając jednocześnie oświetlenie wewnątrz. Efekt lustra weneckiego pozwoli na obserwację włamywacza i pozwoli na odpowiednią reakcję mieszkańców, przyciskając przycisk napadowy czy wzywając odpowiednie służby telefonicznie. W momencie gdy w domu nie będzie nikogo, system po wtargnięciu intruza do jednego z pokoi zamknie wszystkie rolety utrudniając ewakuacje. Dodatkowo zamki w drzwiach również zostaną zablokowane uniemożliwiając ucieczkę tą drogą.

Przemyśl

Zanim podejmie się decyzję o zamontowaniu takiego systemu u siebie w domu warto wcześniej zaznajomić się z gotowymi rozwiązaniami, które można znaleźć w czasopismach czy internecie. Dopiero gdy zapoznamy się z zagadnieniem inteligentnego domu będzie można przekazać konkretne wymagania instalatorowi. Osoba, która zajmie się montażem powinna mieć już wiedzę i doświadczenie instalując takie systemy. Gdy już wybierzemy rozwiązania i instalatora powinno podjąć się decyzję kiedy taki system zamontować. Najlepszym czasem na to jest na pewno budowa domu lub jego kapitalny remont, gdyż zamontowanie niezbędnej automatyki wiąże się z położeniem dodatkowych przewodów i kabli, razem z instalacją elektryczną, co znacznie ułatwia pracę i obniża koszty. Poza tym można wtedy również położyć instalacje pod późniejszą rozbudowę systemu np. system zraszania ogrodu. Dzięki temu gdy będziemy posiadać dodatkowe fundusze na rozbudowę nie będziemy musieli kuć ścian. Jest pewna alternatywa polegająca na użyciu systemów bez przewodowych, dzięki której można uniknąć kładzenia kabli i bałaganu z tym związanego.

inteligentne instalacje szczecinKolejne z wielu zalet inteligentnego domu to przypominanie domownikom o czynnościach, które należy wykonać. System potrafi przez telefon komórkowy (tj. SMS) przypomnieć o zakupach, o podlaniu kwiatków, czy chociażby poinformować, że żona wróciła do domu. Za pomocą telefonu będzie można wpuścić niespodziewanych gości gdy się jest poza domem. Zdalne sterowanie pozwoli załączyć ekspres do kawy czy piekarnik, w którym znajduje się wcześniej przygotowany obiad. Wracając z wakacji będzie można obniżyć lub podwyższyć temperaturę w pokojach. Z każdego miejsca na ziemi za pomocą notebooka z dostępem do internetu można przeglądać system, zmieniać jego konfigurację, dostosować go do swoich wymagań.

Inteligentny dom stwarza możliwości i rozwiązania ograniczone tylko wyobraźnią inwestora. Zwiększa oszczędność czasu. W połączeniu z systemem alarmowym zwiększa bezpieczeństwo chroniąc życie i mienie. W związku z tym warto zastanowić się poważnie nad jego montażem jeszcze na etapie prac budowlanych domu.