Elektryk i budowa domu

Dodano: 09 stycznia 2015 przez zejnowski
instalacje elektryczne

Do najtrudniejszych zadań elektryka należy tak zaprojektować i wykonać instalacje elektryczne w nowobudowanym domu aby były one bezpieczne nawet gdy korzystający z niej domownicy nie do końca rozważnie z niej korzystają. Instalacje należy również tak przemyśleć aby można było z niej korzystać w sposób prosty i komfortowy. Wszystko należy zaplanować jeszcze przed wykańczaniem wnętrza. Jest to dosyć trudne zadanie, szczególnie w natłoku prac jakie są wykonywane w tym momencie na placu budowy. Dlatego dobór odpowiedniego elektryka jest tak ważny. Wyręczy on inwestora z pewnych obowiązków co pozwoli spokojniej przetrwać budowę.

instalacje elektryczneNiestety wielu inwestorów myśli sobie „Instalacja ma działać” i trochę po macoszemu traktuje tą część budowy domu. Po kilku miesiącach od zakończenia budowy mieszkańcy zderzają się z rzeczywistością i zaczyna się rozprowadzanie przedłużaczy, przerabiane są instalacje elektryczne co wiąże się czasami z dodatkowym bałaganem a na domiar złego instalacja przestaje być przejrzysta bo dodatkowe gniazda czy włączniki światła dokłada się w różny sposób.

Aby mieszkańcy byli zadowoleni z użytkowania należy przed spotkaniem pomyśleć gdzie i jak dużo powinno się znajdować gniazdek, zwłaszcza w kuchni. Często również w pokojach brakuje gniazdek na każdej ścianie i wtedy aby np podłączyć lampkę nocną trzeba użyć przedłużacza. Dlatego jest to takie ważne.
Równie ważna jest ilość źródeł światła. Ich nieodpowiednia ilość może doprowadzić do tego, że w pomieszczeniach, gdzie potrzebna jest duża ilość światła jego po prostu za mało i odwrotnie. Przedobrzać w drugą stronę również nie jest dobrze. Należy dodatkowo zastanowić się o systemie włączania i wyłączania tego światła. Dziwne by było np. na dłuższym korytarzy cofać się aby zgasić światło a później po omacku iść do innego pomieszczenia.

instalacje elektryczneKolejnym krokiem jest zastanowienie się gdzie i jakie media oprócz przewodów elektrycznych będą prowadzone. Instalacje elektryczne są dosyć wrażliwą częścią wszystkich instalacji. Należy świadomie przekazać informacje o ułożeniu rur wodnych, kanalizacyjnych czy np. systemu centralnego odkurzacza gdyż pozwoli to na zamontowanie w odpowiednich miejscach punktów instalacji.

Po przedstawieniu swojej wizji i skonsultowaniu jej z elektrykiem, ten ostatni powinien podpowiedzieć i ew. skorygować pomysły klienta. Jego doświadczenie i wiedza na pewno pomogą w udoskonaleniu pomysłów, które zaproponował inwestor.

Po ustaleniu tych wszystkich szczegółów elektryk może przystąpić do niezbędnych obliczeń i podaniu wstępnego kosztorysu. W takim dokumencie powinny być zawarte takie informacje jak koszty materiałów i pracy. Po akceptacji następuje zamówienie materiału i przystąpienie do prac. Najczęściej zaczyna się od oznaczenia na ścianach i sufitach miejsc występowania, gniazd, włączników, opraw oświetleniowych. Następnie rozpoczyna się rozprowadzanie przewodów, montaż puszek, rozdzielni. W tym momencie warto przeprowadzić badanie izolacji przewodów, aby ew. ich uszkodzenie można było łatwo wyeliminować.

Gdy już te rzeczy są gotowe następuje przerwa w pracy. W tym czasie na budowę wchodzą najczęściej firmy zajmujące się tynkowaniem i kafelkowaniem. Przerwa zazwyczaj trwa około miesiąca aby dać czas na wyschnięcie nowych tynków i częściowe wykończenie wnętrza.

Następnie elektrycy przystępują do montażu osprzętu, tj. gniazdek, włączników, opraw no i uzbrajają rozdzielnie w niezbędne urządzenia, dokonywane są pomiary. Wraz z inwestorem na koniec prac dokonuje się ostatecznych poprawek i sprawdzenia działania instalacji.